Джастіс Паблішинг

liberty and justice for all

Центр Протидії Корупції: Правоохоронний комітет Ради погодив правки, які унеможливлюють незалежну “прослушку” для НАБУ та зберігають недоторканність

Під час акції біля Верховної Ради України проти корупції та з вимогою скасувати депутатську недоторканність. Київ, 11 липня 2017 року

Під час акції біля Верховної Ради України проти корупції та з вимогою скасувати депутатську недоторканність. Київ, 11 липня 2017 року

Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності під головуванням Дениса Монастирського вирішив внести правки в законопроєкт щодо змін до Кримінального процесуального кодексу (КПК), якими Національне антикорупційне бюро (НАБУ) може не отримати самостійну “прослушку”, а депутатська недоторканність зберігається в силі. 

Депутати проголосували за правку, у якій сказано: “Зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж покладається на уповноважені підрозділи органів Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань та органів безпеки у порядку, визначеному законодавством”.

Важливо, що комітет додав непримітну на перший погляд фразу “у порядку визначеному законодавством”. Це означає, що тепер однієї лише норми КПК буде недостатньою для практичного застосування і доведеться чекати прийняття відповідних інших нормативно-правових актів, які можуть спотворити закон. 

“На практиці, це означає, що ніхто не буде виконувати ці прямі норми КПК, що надають “право” на прослушку допоки не буде прийнято додаткове законодавство. Або в іншому випадку, це дає можливість, наприклад, прописати в підзаконних актах, що таке право НАБУ може бути реалізовано виключно через СБУ”, — коментує член правління Центру протидії корупції Олена Щербан. 

З великою вірогідністю, такі нормативні акти, які будуть приймати для імплементації закону будуть таємними і суспільство навіть не зможе дізнатися як фактично реалізовуються ці зміни.

Також блокується зняття фактичної депутатської недоторканності, адже комітет “викинув” всі норми, які цього стосувалися. Допоки ці норми будуть в КПК, НАБУ не зможе обшукувати та прослуховувати народних депутатів без їхнього ж рішення. 

За словами Монастирського, депутати мають подати окремий законопроект, яким вони внесуть зміни до КПК щодо депутатської недоторканності. Однак незрозуміло, коли це буде та у якому варіанті. 

“Це означає, що у зал Верховної Ради піде законопроєкт щодо змін до КПК, який буде зберігати депутатський імунітет — НАБУ не зможе їх прослуховувати та обшукувати без 226 голосів депутатів. Очевидно, що сенсу після публічного голосування проводити такі слідчі дії немає, а зняття недоторканності в Конституції виходить було популістичним, адже реальний крок депутати відмовилися зробити навіть на рівні комітету”, — додає Олена Щербан. 

Нагадаємо, на перших своїх засіданнях Верховна Рада IX скликання проголосувала за зняття недоторканності з народних депутатів, що було закріплено в Конституції. Ці зміни набувають чинності з 1 січня 2020 року. 

Однак зміни до КПК (#1009) депутати провалили у першому читанні. 

ЦПК

Коментарі з Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *