Джастіс Паблішинг

liberty and justice for all

Як ДТЕК Ахметова дестабілізує енергосистему України

Рінат Ахметов

Рінат Ахметов

З 1 липня цього року в Україні відбулася зміна моделі ринку електроенергії. Якщо раніше тарифи та обсяги виробництва електроенергії затверджувала держава, то зараз це мав би бути нерегульований вільний конкурентний відкритий ринок.

Автор: Андрій Герус

Звичайно, у самій зміні моделі була закладена глибока помилка, бо не було враховане базове фундаментальне правило – конкурентні ринки лібералізуються, а монопольні ринки регулюються.

Насправді ніде у цивілізованому світі немає нерегульованих ринків. Ринки регулюються або державними регуляторами або конкуренцією (механізм саморегуляції).

Лібералізовувати ринки без конкуренції – означає дозволяти отримувати монополіям надприбутки внаслідок завищених цін та низької якості послуг.

За недивним збігом обставин, власниками найбільших приватних монополій в Україні є олігархи. Саме так вони збирають цю олігархічну ренту із мешканців України.

Власником компанії ДТЕК, яка отримує біля 60% грошей з кожної платіжки за електроенергію є найбагатший українець Рінат Ахметов.

Внаслідок рішення Уряду на державні компанії “Енергоатом” та “Укргідроенерго” було покладено спеціальні обов’язки – віддавати свою е/е для низьких тарифів для населення та фінансувати високі “зелені” євротарифи.

Таким чином, вільний лібералізований ринок фактично було створено лише для компаній теплової генерації, де біля 80% генеруючих потужностей контролює компанія ДТЕК.

Очевидно, ця компанія має повну ринкову владу на такому “конкурентному” ринку та фактично контролює процес ціноутворення.

Вже у липні – перший місяць нової моделі – на ринку відбувся ціновий стрибок. Тарифи для непобутових споживачів (бюджет, бізнес, комунальні підприємства) виросли на 25%.

І це при укріпленні гривні та падінні світових цін на газ та вугілля майже на 50% – до 14-річного мінімуму.

Також, на єдиному ліквідному та працюючому ринку, “ринку на добу наперед” (РДН), у певні години почали утворюватися дефіцити електроенергії.

Ці дефіцити в значній мірі створювалися штучно, зокрема компанією ДТЕК. Це пов’язано із тим, що усім, хто не зміг купити електроенергію на РДН, віддають електроенергію по ціні “балансуючого ринку”, а це ще на 15% дорожче.

З часом ці дефіцити почали збільшуватися і у вересні досягли загрозливих масштабів – такі дефіцити електроенергії були у всі дні місяця та у більшість годин доби.

Загалом Україна функціонує у режимі двох енергетичних систем:

  1. Бурштинский острів – Львівська, Івано-Франківська та Закарпатська області. Тут “ДТЕК Західенерего” контролює біля 95% всього виробництва електричної енергії.
  2. Об’єднана енергетична система України – решта областей. Тут ДТЕК контролює понад 60% нерегульованого ринку (того, що перебуває поза межами спеціальних обов’язків).

Бурштинський острів.

Монопольна присутність ДТЕКу спричинила критичні негативні наслідки для ринку Бурштинського острову.

Маючи можливість контролювати і обсяги виробництва, і ціну “ринку на добу наперед”, ДТЕК став вимикати із ринку блоки своїх електростанцій у певні години.

Нижче червоним кольором виділені незадоволені заявки на покупку електроенергії обсягом понад 10 МВт у Бурштинському острові.

Дефіцити електроенергії спостерігаються практично у всі години, але особливо катастрофічна ситуація з 7.00 до 8.00 год та із 23.00 до 24.00.

Дефіцити у такі години досягали 8 000 МВт, що співставно із потужністю трьох українських атомних електростанцій. Більше того, у той час, коли на українському ринку був дефіцит, ДТЕК експортував українську електроенергію в Угорщину.

Конкурувати із ДТЕКом та покривати відповідні дефіцити могла би імпортна електроенергія, яка у Словаччині суттєво дешевша, аніж на “вільному конкурентному” українському ринку.

Але ДТЕК заблокував і цей імпорт – викупив потужності відповідних ліній електропередачі, але використовував їх для реального імпорту лише на 25%.

Фактично це було зроблено, щоб ніхто інший не міг імпортувати, і щоб у компанії ДТЕК зберігалася можливість створювати дефіцити електроенергії та зростання цін.

Іншого пояснення тут не існує, адже електроенергія у Словаччині у ті ж самі години була на 30% дешевше, аніж “електроенергія від ДТЕК”, тому імпорт був вигідний.

Така ситуація спричинила безпосередні цінові наслідки для споживачів Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей.

Всі школи, лікарні, дитячі садочки, водоканали, теплокомуненерго, електространспорт, малий, середній, великий бізнес, завдяки таким діям компанії ДТЕК отримали зростання тарифів на 30%-40%.

Ціна електроенергії “на ринку на добу наперед” у Бурштинському острові тепер на 13%-60% вища від ціни електроенергії в ОЕС України.

ОЕС України

Подібна ситуація із дефіцитами на ринку електроенергії і в ОЕС України. Дефіцити виникають у більшість годин та у більшість днів місяця.

Навіть у нічні години дефіцити складали понад 1 000 МВт (це 50% потужності Хмельницької АЕС).

Також особливо високі дефіцити спостерігалися з 7.00 до 8.00 та з 23.00 до 24.00, коли вугільні електростанції навмисно виводили свої блоки із “ринку на добу наперед”, щоб спричинити дефіцити та зростання вартості електроенергії.

Дефіцит електроенергії в БуОстрові та ОЕС України

Часова зоналипень, МВтсерпень, МВтвересень, МВтзростання дефіциту, %
БуОстрів, 8-а година67581834624,13
БуОстрів, 24-а година1148342364524,62
ОЕС України, 8-а година61442527113,42
ОЕС України, 24-а година1074297456124,23
Сукупний, 8-а година1289124361733,79
Сукупний, 24-а година22226397120644,43

Таким чином, у вересні середній дефіцит електроенергії у годину з 23.00 до 24.00 складав 12 064 МВт, а це понад 50% споживання електроенергії всієї країни. Із липня такий дефіцит виріс на приблизно 400%.

Середній погодинний дефіцит електроенергії

Системалипень, МВтсерпень, МВтвересень, МВтзростання дефіциту, %
ОЕС України38242059355,2
БуОстрів420626897113,6
Разом8021046149085,8

Середній погодинний дефіцит електроенергії виріс на 86% із 802 МВт у липні до 1490 МВт у вересні. Із кожним місяцем нового “вільного конкурентного ринку” ситуація лише погіршується.

Саме через такі створені ДТЕКом дефіцити і почався імпорт електроенергії. Держава не здійснює ніякого імпорту, але деякі споживачі, які не змогли купити для себе електроенергію в Україні, почали шукати її у інших країнах.

Сьогодні сукупний імпорт із різних країн складає біля 500 МВт, що у 3 рази менше, аніж створений на ринку дефіцит. Але навіть вже цей імпорт заважає компанії ДТЕК зловживати своїм монопольним становищем, заробляти мільярди надприбутків і тримати у заручниках всю країну.

Тому ви вже чуєте і ще будете чути вереск куплених депутатів, політиків та “експертів”, що сидять на зарплаті у монополії.

Непроста ситуація сьогодні і з вугіллям. На жаль, у вугільних електростанцій (80% належать компанії ДТЕК Ахметова) запаси вугілля на складах на 30% нижчі, аніж були рік тому. А на вулиці вже стає холодно.

У 2014 році ігри монополіста вже призвели до віялових відключень електроенергії. Ми розуміємо всю відповідальність і будемо діяти на випередження.

Білорусь вже висловила готовність допомогти Україні у випадку шантажу та зловживань локального монополіста. Антимонопольний комітет України відкрив розслідування по зловживанню компанією ДТЕК у Бурштинському острові.

Ніякий імпорт не приходить в Україну насильно. Імпорт іде тоді, коли монополія створює штучні дефіцити та коли монополія завищує ціни.

Компанії ДТЕК Ахметова варто перестати таким займатися, варто почати грати по цивілізованих правилах і тоді імпортна електроенергія нам буде не потрібна.

Але для держави пріоритет номер один – кожна сім’я, лікарня, школа, підприємство мають бути з електроенергією та теплом, незалежно від поведінки окремих монополія.Источник: https://biz.censor.net.ua/m3152486

Коментарі з Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *