Джастіс Паблішинг

liberty and justice for all

Законопроект для перезапуску судової системи містить ризики для очищення судової влади, – експерти

Жернаков Михайло

Жернаков Михайло

Проект закону для перезапуску судової системи, внесений Президентом України Володимиром Зеленським (№1008 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування”), містить недоліки, які перешкоджатимуть реальному очищенню судової влади.

Про це заявили експерти громадських організацій Фундація DEJURE, Центр протидії корупції та “Автомайдан” на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Законопроект робить на півкрок у бік справжньої судової реформи. Але, на жаль, положення, які туди закладені, створюють ризики для “трьох кроків назад” з точки зору ефективності та незалежності судової влади. Перш за все – він не передбачає перезавантаження Вищої ради правосуддя. Друге – ключову роль у доборі та оцінці доброчесності суддів треба було б надати міжнародним експертам, а не старим суддям – як це було обіцяно на президентських та парламентських перегонах“, – зазначив голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков.

Також у законопроекті закладено інструмент, який дозволяє частково очистити ВРП, – це комісія з питань доброчесності та етики. 50% комісії складатимуть міжнародні експерти, які продемонстрували свою ефективність під час конкурсу до Вищого антикорупційного суду: 90% суддів-кандидатів, у доброчесності яких були сумніви, припинили участь у конкурсі. “Водночас, якщо законопроект буде прийнятий у тому вигляді, в якому він є, етична комісія не зможе бути ефективною: щоб звільнити члена ВРП, за це має проголосувати сама ВРП. Потрібно змінити ці положення так, щоб у питанні про звільнення членів ВККС або ВРП вирішальну роль відігравали міжнародні експерти“, – наголосила експертка з питань реформи правосуддя Центру протидії корупції Галина Чижик.

Принципово важливо, щоб нова Вища кваліфікаційна комісія суддів могла самостійно затверджувати правила своєї роботи і визначати методологію проведення добору суддів. Про це зазначив Андрій Козлов, член ВККС (2016-2019 рр.). Наразі ці функції пропонують віддати Вищій раді правосуддя.

За його словами, окремі положення проекту закону суперечать одне одному. Наприклад, у ч. 1 ст. 94 зазначено, що члени ВККС не можуть бути призначені два строки поспіль. У ч. 8 тієї ж статті – що колишні члени ВККС взагалі не можуть бути призначені повторно. “Неочевидно, чи ініціювати звільнення члена ВККС може сама ВККС, чи це ексклюзивне право комісії з етики й доброчесності“, – зазначив пан Козлов.

На думку Андрія Козлова, небажано скорочувати склад комісії до 12 членів. “За моїми підрахунками, у складі 12 членів лише на процедуру кваліфікаційного оцінювання  2 тис. суддів, які залишаються, має піти щонайменше 1200 робочих годин Комісії“, – зазначив він.

Також пан Козлов зауважив про недоречність зменшення винагороди для членів нової ВККС: враховуючи те, що Комісія повинна буде оцінювати і членів Верховного Суду, їхня винагорода має бути не меншою. У свою чергу Михайло Жернаков зауважив, що запропоноване скорочення кількості суддів ВС з 200 до 100 створює ризик перевантаження Суду справами.

Джерело: http://yur-gazeta.com/golovna/zakonoproekt-dlya-perezapusku-sudovoyi-sistemi-mistit-riziki-dlya-ochishchennya-sudovoyi-vladi–eksp.html

Коментарі з Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *